Lapsevanemale

MÕTISKLEMISEKS

Spordis on edu pandiks teadmised ja oskused, mille tagavad töökus ja andekus. See iidne tarkus kulub ära nii meile, lapsevanematele, samuti peaksime me aegajalt ka noorsportlastele meelde tuletama, et kõik sõltub nende endi töökusest, visadusest ning sihikindlusest.

Toetades oma lapse püüdlusi spordiga tegelemisel, ärge keskendage enda ja tema tähelepanu ainult võitudele, vaid toetage neid pidevalt võistluste ja treeningute käigus, et nad naudiks tegevust ja tunnetaks, et pole vanemate ootusi petnud. Ebaõnnestumiste korral püüdke leida õigeid sõnu noorte lohutamiseks. Kõige tähtsam on see, et vanemad ise suudaksid rahu säilitada.

Tihtipeale soovivad kannatamatud ja auahned vanemad, et nende lapsed saavutaksid kiiresti kõrge spordimeisterlikkuse taseme ja saavutaksid mistahes olukorras võite. Tahetakse saada soovitud tulemusi võimalikult kiiresti.

Kõige parem on arendada spordimeisterlikkust, treenides lõbusas ja sundimatus õhkkonnas, kus ei tajuta liigset pinget ja erutuvust.

Vanemate isiklikul eeskujul, nende initsiatiivil hea füüsilise vormi ja tervise hoidmisel on suur mõju lastele – see on kasulik harjumus, mille saab omadada oma kodus ja perekonnas.

NOORSPORTLASE TERVIS

Registreerimine spordimeditsiinilisse tervisekontrolli:

Kõik 9-19 aastased klubiliikmed, kes osalevad nädalas rohkem kui 5 treeningtunnis (1 treeningtund=60 min), palun registreerige end spordimeditsiinilisse  terviseuuringusse. Selleks helistage tel: 731 9221. Uuring on tasuta, kuid järjekorrad võivad olla pikad.

NOORSPORTLASE TOITUMINE JA UNI

Mitmekesine toit ja organismi vajadustega kooskõlas olev toitumine on tugeva tervise ja hea enesetunde aluseks mitte üksnes sportlasele, vaid kõigile inimestele. Samas on ilmne, et sportlasele on optimaalne toitumine edu saavutamise seisukohast märgatavalt suurema tähtsusega faktor kui enamiku muude elualade esindajatele. Toit ja toitumine mõjutavad oluliselt treeningu efektiivsust ning seeläbi sportlikku saavutusvõimet.

Treenerid annavad endast maksimumi, et tagada laste sportlik areng. Aga see on võimalik vaid siis, kui teie, lapsevanemad, olete andnud enda maksimumi, et kindlustada lapse hea tervis. Määravaks faktoriks selles on õige ja tasakaalustatud toitumine. Alati saab pöörduda nõu saamiseks mõne toitumisspetsialisti poole, aga on ka selliseid elementaarseid asju, mida saab igaüks igapäevaselt ise teha, et laps ennast treeningul hästi tunneks. Elu on näidanud, et lapsed tulevad tihti (eriti just hommikul vara algavale) treeningule tühja kõhuga, sest nad ei jõudnud süüa. Ärgake ise hommikul varem ja valmistage lapsele maitsev puder vm toitev (süsivesikuterikas!) hommikusöök. Ka lapsele tuleb selgitada, miks hommikusöök ja üldse tervislik toitumine oluline on. Krõpsud ja friikartulid, pontsikud ja kokakoola ei kuulu kindlasti endast lugupidava sportlase menüüsse!

Siin mõned lingid teile, lapsevanemad, enda teadmiste täiendamiseks tervisliku toitumise alal:

Treening ja toitumine.pdf

Tippsortlase toitumisvajadused.pdf

Vee ainevahetus.pdf

Toidulisandid.pdf

(Artiklid on võetud EOK treenerite koolituse õppekavade ja õppematerjalide registrist)

Ükski eriala ei nõua nii palju und kui tippsportlase amet.

Kui tahad olümpiamängudel medalit võita, pead piisavalt magama. Uni on tippspordis heade tulemuste saavutamisel sama oluline kui treening ja ­õige toitumine. Edasi loe Postimehe artiklist.

LASTE JA NOORTE KAITSE TÕHUSTAMINE SPORDIS

Juhend lapsevanemale siin